Rzadko się zdarza, aby w weekend nie było u mnie w domu ciasta. Wolne dni to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a nic tak nie wzmacnia więzi jak dobre jedzenie. Oczywiście każdy ma swoje ulubione typy. Jest silna grupa lobbująca za tortami bezowymi, fani Le Nègremiłośnicy ciast z owocami oraz łasuchy pochłaniające ciasta czekoladowych w każdej formie.  Dziś coś miłego i dla tych co lubią czekoladę i dla tych, co gustują w bezach.

Przepis na ciasto czekoladowe z bezą

Ciasto czekoladowe (forma 24 cm x 34 cm)

200 g gorzkiej czekolady
200 g cukru
120 g masła
110 g mąki
4 jajka
1 łyżka ekstraktu waniliowego

Jajka ubijamy przez 3 minuty, następnie po woli dodajemy cukier i ubijamy przez kolejną minutę. Masło z czekoladą oraz ekstraktem rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Do masy dodajemy ubite jajka po czym dokładnie mieszamy. Na sam koniec dosypujemy mąkę. Dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy przez 35-40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Bezy

100 g cukru
2 białka
cynamon

Białka ubijamy na sztywno. Następnie powoli dodajemy cukier i miksujemy przez kolejne 2 minuty. Przy pomocy szprycy robimy dwadzieścia parę ślimaczków o średnicy około 6 centymetrów. Bezy pieczemy w temperaturze 150 stopni przez około 30-35 minut. Ciasto kroimy na 20 kawałków. Na wierzch każdego z nich nakładamy bezę. Bezę można posypać jeszcze cynamonem.

Ciasto czekoladowe z bezą, Fot. Hanami®