Jeśli macie ochotę na coś z pomarańczową nutą to polecam ciasto czekoladowe bez mąki z delikatnym, aksamitnym kremem pomarańczowym na bazie białej czekolady. Wyśmienicie pasuje ono do kubka aromatycznej, gorącej kawy czy kieliszka likieru pomarańczowego. Smak kremu w dużej mierze zależy od jakości czekolady, ale także od pomarańczy. Najlepsze są pomarańcze nie pryskane i nie woskowane (ich skórka nie jest taka gorzka).

Ciasto czekoladowe z kremem z białej czekolady i płatkami migdałowymi: – przepis:

Ciemny spód:

100 g gorzkiej czekolady
100 g cukru
80 g masła
4 jajka

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z cukrem. Czekoladę rozpuszczamy z masłem. Do tej masy dodajemy żółtka i mieszamy. Na koniec mieszamy wszystko z ubitymi białkami. Masę przelewamy do formy (moja miała 26 cm) i pieczemy przez 25-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Spód możemy przygotować na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że smarujemy boków tortownicy masłem. Zapobiegnie to przyleganiu ciasta i na koniec będziemy mieć ciasto dwuwarstwowe o równych warstwach. W drugim sposobie rezygnujemy ze smarowania boków masłem. Ciasto przyklei się do formy i stygnąc opadnie tworząc ładne zagłębienie na krem z białej czekolady. Przed zdjęciem tortownicy będzie je trzeba oddzielić nożem, ale ta wersja jest znacznie łatwiejsza do porcjowania.

Krem pomarańczowy:

200 g białej czekolady
100 g śmietany kremówki 30%
20 g masła
40 g mascarpone
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
skórka otarta z 2 pomarańczy

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie łączymy ją z masłem, ekstraktem waniliowym i sokiem pomarańczowym (sok dodajemy małymi porcjami, tak by masa się nie zważyła). Na sam koniec dodajemy kremówkę oraz mascarpone i dokładnie mieszamy. Masę nakładamy na ostudzony spód i wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.

Ciasto czekoladowe z kremem pomarańczowym, Fot. Hanami®