Każdy ma zestaw popisowych dań na różne okazje. Czym zaskoczyć gości na imieniny, co podać znajomym, jakim daniem oczarować szefa? Moja lista kulinarnych pewniaków jest dość długa, zależna od pory roku, a także osób, które przychodzą. Na szczycie tej wyliczanki znajdują się receptury na przeróżne wypieki i desery. Jednym z takich cudów, któremu prawie nikt nie jest w stanie jest się oprzeć, jest obłędne ciasto czekoladowe z kremem z białej czekolady i płatkami migdałowymi.

Przepis na Ciasto czekoladowe z kremem z białej czekolady i płatkami migdałowymi:

Ciemny spód:

100 g gorzkiej czekolady
100 g cukru
80 g masła
4 jajka

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z cukrem. Czekoladę rozpuszczamy z masłem. Do tej masy dodajemy żółtka i mieszamy. Na koniec mieszamy wszystko z ubitymi białkami. Masę przelewamy do formy (moja miała 26 cm) i pieczemy przez 25-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Spód możemy przygotować na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że smarujemy boków tortownicy masłem. Zapobiegnie to przyleganiu ciasta i na koniec będziemy mieć ciasto dwuwarstwowe o równych warstwach. W drugim sposobie rezygnujemy ze smarowania boków masłem. Ciasto przyklei się do formy i stygnąc opadnie tworząc ładne zagłębienie na krem z białej czekolady. Przed zdjęciem tortownicy będzie je trzeba oddzielić nożem, ale ta wersja jest znacznie łatwiejsza do porcjowania.

Krem z białej czekolady:

200 g białej czekolady
130-150 g śmietany kremówki 30%
130-150 g mascarpone
100 g płatków migdałowych

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie łączymy ją z kremówką. Na sam koniec dodajemy mascarpone i dokładnie mieszamy. Gładką masę nakładamy na ostudzony spód, ozdabiamy płatkami migdałowymi i wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.

Ciasto czekoladowe z kremem z białej czekolady i płatkami migdałowymi, Fot. Hanami®