Szary to mój ulubiony kolor. Dlatego tak bardzo lubię pastę z czarnego sezamu, która nadaje potrawom na słodko i na słono mysi kolor. W tym roku moją walentynkową propozycją jest delikatne, rozpływające się w ustach ciasto z krem na bazie pasty z czarnego sezamu. Smaki i kolor na pewno zaskoczą Waszą ukochaną osobę.

Ciasto z kremem z dodatkiem czarnego sezamu – przepis:

Jasny spód
100 g białej czekolady
100 g cukru
80 g masła
4 jajka

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z cukrem. Czekoladę rozpuszczamy z masłem. Do tej masy dodajemy żółtka i mieszamy. Na koniec mieszamy wszystko z ubitymi białkami. Masę przelewamy do formy i pieczemy przez 25-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Spód możemy przygotować na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że smarujemy boki tortownicy masłem. Zapobiegnie to przyleganiu ciasta i na koniec będziemy mieć ciasto dwuwarstwowe o równych warstwach. W drugim sposobie rezygnujemy ze smarowania boków masłem. Ciasto przyklei się do formy i stygnąc opadnie tworząc ładne zagłębienie na mus czekoladowy. Przed zdjęciem tortownicy będzie je trzeba oddzielić nożem, ale ta wersja jest znacznie łatwiejsza do porcjowania.

Szary krem
200 g białej
150 ml śmietany kremówki 30%
150 g mascarpone
4 łyżki pasty z czarnego sezamu
czarny sezam

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie łączymy ją małymi porcjami ze śmietaną dokładnie mieszając. Kolejnym składnikiem jest pasta z czarnego sezamu. Dodajemy ją do masy i dokładnie mieszamy. Na sam koniec dorzucamy mascarpone, dokładnie mieszamy. Krem studzimy. Chłodny krem nakładamy na ostudzony spód, posypujemy ziarnami sezamu i wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.

Ciasto z kremem z dodatkiem czarnego sezamu (walentynki), Fot. Hanami®