Weekend sprzyja spotkaniom i gotowaniu. Dobrze zatem mieć kawałek ciasta, którym moglibyśmy uraczyć przychodzących gości. Zapraszam zatem na kruche ciasto z kremem czekoladowym i bezą.

Ciasto na cienkim spodzie z kremem czekoladowym i bezą – przepis

Cienki spód:
250 g mąki
50 g cukru
100 g masła
3 żółtka

Masło rozpuszczamy w misce. Dodajemy żółtka, cukier oraz mąkę i dobrze wyrabiamy. Ciasto przekładamy do formy (moja miała 24 x 34 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i nakłuwamy w wielu miejscach widelcem. Formę wstawiamy na 15-20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Po upieczeniu ciasto odstawiamy do ostudzenia.

Beza:
3 białka
150 g cukru

Ubijamy białka na sztywną pianę. Następnie powoli dodajemy cukier wymieszany i miksujemy przez kolejne 2-3 minuty. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Na papierze rysujemy prostokąt 24 x 34 centymetry. Przy pomocy łyżki nakładamy masę na wyrysowany kształt. Bezę wstawiamy na 80-90 minut do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni. Po upieczeniu uchylamy piekarnik i czekamy, aż beza ostygnie.

Krem czekoladowy:
200 g gorzkiej czekolady
140 g śmietany kremówki 30%
140 g mascarpone

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy kremówkę (nie ubitą) po czym mieszamy. Na koniec dodajemy mascarpone i ponownie mieszamy. Masę wylewamy na ostudzony spód, po czym wstawiamy ciasto do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie wyjmujemy ciasto. Na wierzch nakładamy bezę i możemy podawać.

Ciasto na cienkim spodzie z kremem czekoladowym i bezą, Fot. Hanami®