Czas zacząć myśleć o świętach. Przez najbliższe dwa tygodnie pojawią się na blogu różne przepisy na wielkanocne specjały. Dziś coś na słodko – mazurek z kremem z mascarpone, migdałami i czekoladą.

Jeśli interesuje Was tematyka związana z kulturą jedzenia to serdecznie zapraszam na spotkanie pt. Przez żołądek do serca – kuchnia i obyczaje stołowe w krajach Dalekiego Wschodu a budowanie dialogu międzykulturowego. Będzie ono o tym jaki wpływ ma jedzenie na kontakty biznesowe w Chinach, Japonii i Korei, a także o dyplomacji kulinarnej. Aby zrozumieć inną odmienną kulturę, trzeba przyjrzeć się jej różnym aspektom. Wiele mówi się o znajomości języka, podstawowych wartości, zasad etykiety czy lokalnych obyczajów. Stosunkowo mało miejsca zaś poświęca się kuchni i kulturze żywieniowej. W Chinach, Japonii czy Korei jedzenie, a także biesiadowanie odgrywa bardzo ważną rolę. Wspólne spożywanie posiłków spaja nie tylko rodzinę czy krewnych. Jest też pomostem między klientem a kontrahentem. Bliższe poznanie kultury żywieniowej i obyczajów stołowych pomaga nie tylko w kontaktach towarzyskich. Może mieć też istotny wpływ na sukcesy biznesowe oraz polityczne nie tylko w krajach azjatyckich.Spotkanie odbywa się w ramach Sosnowieckich Spotkań Dalekowschodnich.

Termin: 9 kwietnia 2014, godzina 15:15
Miejsce: Centrum Filologii Obcych, sala rm 0.1, ul. Grota Roweckiego, Sosnowiec
WSTĘP WOLNY i BEZPŁATNY.

Mazurek z kremem z mascarpone, migdałami i czekoladą – przepis:

200 g mąki pszennej
60 g mąki ziemniaczanej
150 g masła
80 g + 30-40 g cukru
1 jajko
250 g mascarpone
150 ml śmietany kremówki 30%
100 g płatków migdałowych
czekolada

Do miski wsypujemy mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, cukier (80 g) i drobno pokrojone zimne masło. Składniki dokładnie rozcieramy, następnie dodajemy jajko i wyrabiamy ciasto. Ciasto wstawiamy do lodówki na 30 minut. Zimne ciasto rozwałkowujemy na papierze do pieczenia (będzie je łatwiej przenieść). Ciasto wykładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia (forma o wielkości 24 x 34 cm lub 2-3 formy o wielkości 8 x 30 cm), nakłuwamy widelcem i wstawiamy na 30-40 minut do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni. Po ostygnięciu ciasta (najlepiej przed samym podaniem) dodajemy nadzienie. Śmietanę ubijamy z cukrem, następnie dodajemy mascarpone i miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Krem nakładamy na ostudzone ciasto przy pomocy szprycy. Następnie posypujemy wierzch płatkami migdałowymi i polewamy roztopioną czekoladą.

Mazurek z kremem z mascarpone, migdałami i czekoladą, Fot. Hanami®